октомври 29, 2020

Погледнете ја снимката од нападот во Загреб

Хрватската полиција уапси двајца мажи за закани кон премиерот Андреј Пленковиќ. Приведен е 63-годишен маж од Кутина, кој по пукањето и ранувањето на полицаецот на Марковиот плоштад во Загреб, изјави дека напаѓачот, покојниот Даниел Безук, сакал да го убие премиерот, наведувајќи дека „тој лично фантазира за тоа“. Според првичните резултати од полициската истрага, станува збор за обид за три сериозни убиства на полицајци, кои работеле на обезбедување на Владата и Парламентот.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •