октомври 26, 2020

Филипче: Здравствениот систем е подготвен, ќе се избориме со вирусот (ВИДЕО)

Министерот за здравство, Венко Филипче, на денешната прес-конференција истакна дека и покрај очекуваниот зголемен број на заразни со коронавирус во земјава, болничките капацитети се подготвени, здравствениот систем е спремен да одговори на предизвикот.

Здравствениот систем е подготвен, ќе се избориме со вирусот. Имаме план за реорганизација на болничките капацитети и кадар за да одговориме на предизвикот. Сега е потребно разбирање, совесност, заедништво во надминувањето на периодот кој следи. Потребна е сериозна поддршка од сите граѓани. Да ги почитуваме мерките за заштита, истакна министерот Филипче.

https://www.facebook.com/1819203381720020/posts/2514599718847046/

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •