октомври 26, 2020

Трамп се врати во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп во Белата куќа

Американскиот претседател Доналд Трамп им порача на Американците да не се плашат од коронавирус откако ја напушти болницата во предградието на Вашингтон, каде што три дена се лекуваше од ковид-19. Трамп ги повика Американците да не дозволуваат коронавирусот да им го презема животот и рече дека земјата ќе го победи со „најдобрите лекови“ и вакцини. „Научив многу за коронавирусот и едно е сигурно, не дозволувајте да доминира, не плашете се од тоа. Ќе го победиме “, изјави Трамп во видеото што го објави на Твитер откако се врати во Белата куќа.

Што ќе се случи ако почине кандидат за претседател на САД?

Трамп рече дека не се чувствувал добро пред да замине во болница на 2 октомври, но додаде дека по само еден ден во болницата се чувствувал доволно добро и дека тогаш можел да се врати во Белата куќа. Трамп, кој мораше да одложи неколку настани во предизборната кампања откако беше позитивен на коронавирус, вети дека наскоро ќе се врати во изборната кампања. Болеста на Трамп не само што му зададе удар на неговата кампања, туку го стави во центарот на вниманието на пандемијата и на оценките на претседателот за минимизирање на сериозноста на коронавирусот, кој уби повеќе од 210.000 Американци, вклучувајќи и над 2.000 кои починаа додека тој беше во болница.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •