јуни 6, 2023

Огромна огнена топка: Ерменија објави снимка од уништувањето на азербејџански хеликоптер

Ерменското Министерство за одбрана објави снимка од уништување на хеликопер на Вооружените сили на Азербејџан.

Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека азербејџанскиот хеликоптер во четвртокот го собориле силите на Армијата за одбрана на Карабах.

На снимката може да се види голема огнена топка, а неколку секунди подоцна леталото паѓа и се појавува густ црн чад.

Ситуацијата во самопрогласената република Нагорно-Карабах ескалираше кон крајот на минатиот месец, а Ерменија и Азербејџан меѓусебно се обвинуваат за избивањето на конфликтот.

За авторот

Сподели