октомври 26, 2020

Ова се насловите во светските весници за првата претседателска дебата во САД

ПРВАТА претседателска дебата меѓу американскиот претседател Доналд Трамп и поранешниот потпретседател Џо Бајден, одржана вчера во Кливленд, беше грда, агресивна и полна со горчина. Во првите десет минути од дебатата, Трамп започна агресивно да го прекинува Бајден, но и водителот Крис Валас. На Бајден му беа потребни помалку од 12 минути да го нарече Трамп „лажго“ и „кловн“. Трамп постојано го прекинуваше, па Бајден му рече да замолчи, што стана еден од незаборавните моменти на дебатата.

Хаос, понижување ...

Американските и светските весници повикаа на дебата и се согласија за една работа – тоа беше хаотично и срамно. „Дејли њуз“ и „Њујорк тајмс“ дебатата ја нарекоа хаос, додека „Вашингтон пост“ напиша дека се претвори во огнена расправија меѓу Бајден и Трамп.

„Национално понижување“, беше напишано на насловната страница на британскиот Гардијан. Францускиот Ле Монд ја спореди дебатата со целата 2020 година, една од најлудите години во историјата на човештвото. Меѓународниот главен уредник на Дојче Веле, Ричард Вокер рече дека дебатата е „уште еден доказ дека американската демократија е во прилично трошна состојба“.

Русите не сакаат да се вклучат

Дебатата беше коментирана и на Веиб, кинеската верзија на Твитер. „Дали е ова цивилизација во американски стил? и „Би се чувствувал очајно да бидам Американец“ се само некои од коментарите. Дмитриј Песков, портпарол на рускиот претседател Владимир Путин, не сакаше подетално да ја анализира дебатата. „Секако дека сме сведоци на нов тренд во политичката и изборната култура во САД. Но, не сакаме да го коментираме тоа и да даваме какви било проценки, бидејќи тоа веднаш ќе се сфати како обид за мешање“, изјави Песков пред новинарите.

„Сочувство до Америка“

Израелскиот телевизиски презентер Јонит Леви објави на Твитер: “Сочувство до Америка. Не може да оди пониско од ова”. Кетрин Лу, водителка на Тајван – Yahoo News, рече дека „не може да ги препознава зборовите, туку само испреплетените гласови“. Унгарскиот новинар Андраш Пето во дебатата најде нешто позитивно во однос на неговата земја. “И покрај сите приказни за тоа колку беше лоша дебатата, барем ја имате. Во Унгарија, последната дебата пред парламентарните избори беше во 2006 година”, напиша Пето на Твитер.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •