јуни 7, 2023

(ВИДЕО) Азербејџан гранатираше ерменски позиции во Нагорно Карабах

Во текот на ноќта, артилериските единици на азербејџанската армија извршија напади на позициите на ерменската армија стационирана на територијата на Нагорно-Карабах, соопштија од Министерството за одбрана на Азербејџан.

Ситуацијата во Нагорно-Карабах ескалираше во текот на вчерашниот ден, а двете страни меѓусебно се обвинуваат за иницирање на конфликтот.

Борбите се интензивираа во текот на изминатите неколку дена, се вршат артилериски напади, уништени се голем број на тенкови, дронови и хеликоптери, а се проценува дека има стотици загинати на двете страни.

Во текот на ноќта азербејџанската армија изведе голем артилериски напад на позициите на ерменската армија, а од тамошното Министерство за одбрана објавија видео од нападот.

За авторот

Сподели