јуни 7, 2023

Папата одби да го прими Помпео

Папата Франциск го отфрли барањето на Помпео за средба бидејќи не сака да се сретне со американси политичари пред изборите во САД.

Ватикан во средата објави дека го отфрлил барањето на Мајк Помпео за аудиенција кај папата Франциско и го обвини државниот секретар на САД дека се обидел да ја вовлече Католичката црква во претседателските избори во САД осудувајќи ги односите на Ватикан со Кина, пренесува Хина. Забелешките на двајца дипломати во Ватикан уследија откако Помпео во напис и серија објави на Твитер ја обвини Црквата за нарушување на нејзиниот „морален авторитет“ со обновување на договорот за назначување бискупија со Кина.

Помпео, кој беше во Рим во средата и треба да се сретне со официјални претставници на Ватикан во четврток, уште еднаш ја осуди Кина на конференцијата за верска слобода организирана од амбасадата на САД. Двајцата главни дипломати во Ватикан, државниот секретар и кардинал Пјетро Паролин и архиепископот Пол Галагер, изјавија дека папата Франциско го отфрлил барањето на Помпео за прием затоа што не сакал да се состане со политичари пред изборите. “Да, праша тој. Но, Папата веќе јасно стави до знаење дека не прима политичари за време на изборите. Тоа е причината”, рече Паролин.

Двегодишен договор меѓу Ватикан и Пекинг

Ватикан и Пекинг потпишаа двегодишен договор за назначување кинески бискупи. Тој договор истекува следниот месец, но треба да биде обновен. Официјални лица од Светата столица изјавија дека договорот не е совршен, но го опишаа како чекор напред по децениите прогонства на кинеските католици, кои го признаваат папата. Кинеските католици, скоро 12 милиони од нив, се поделени во „подземна“ црква лојална на Ватикан и католичко патриотско здружение контролирано од државата што назначува бискупи. Паролин и Галагер изјавија дека се „изненадени“ од критиките на Помпео непосредно пред планираната посета. “Обично кога се организираат посети на високи функционери, за дневниот ред се договара приватно, доверливо. Тоа е едно од правилата на дипломатијата”, рече Галагер.

„Кина најмногу ги загрозува правата на верниците“ “Договорот меѓу Ватикан и Кина е прашање што нема никаква врска со американската политика. Тоа е прашање меѓу Црквата и не треба да се користи за други цели”, рече Паролин. Помпео на брифингот беше прашан дали „се бори“ со Ватикан за Кина и како тоа може да влијае на христијанските гласачи во САД, и тој рече дека тоа е „едноставно лудило“. Претседателот Доналд Трамп зазема тврд став кон Кина во својата предизборна кампања. Тој исто така е силно поврзан со конзервативни православни и католички движења, од кои многумина беа критички настроени кон папата.

За авторот

Сподели