јуни 6, 2023

ПРОТЕСТ И КОНТРАПРОТЕСТ ВО БИТОЛА: Полициска бруталност и одбрана на полицајците

Денеска напладне треба да се одржи протест против полициската бруталност во Битола, а кој е инициран од инцидентот кој се случи завчера кога битолчани од ромската заедница беа тепани од полициски службеници откако направиле сообраќајка. Инаку освен овој протест има најави и за уште еден кој треба да се одржи во среда, а е за поддршка на полицајците. 

Денешниот протест, според најавите, ќе почне од Главната пошта во Битола а граѓаните ќе се движат до седиштето на битолската полиција. Протестот го организира иницијативата „Аваја“ заедно со здруженијата, „Ромалитико“, „Романо Авази“, „Ромаверзита“, „Баирска Светлина“, „Сумнал“, „Ромско Јато“.  

На другиот протест ќе се бара повлекување на кривичните пријави и дисциплински постапки против полициските службеници, кои како што стои во повикот, биле нападнати и неправилно суспендирани. Најавено е дека демонстрантите ќе се движат по Широк Сокак, а протестот ќе заврши пред СВР Битола и Јавното обвинителство.

Откако случајот беше објавен на социјалните мрежи, МВР преку Одделот за внатрешна контрола поднесе кривична пријава до Обвинителството за гонење организиран криминал против еден од полициските службеници поради физичко насилство.  Против него е покрената и дисциплинска постапка и суспензија од работа.

За авторот

Сподели