мај 28, 2023

Тајм го објави списокот на највлијателни лица за 2020 година

Во оваа пригода беа дизајнирани дури осум корици, на кои се претставени претседателот на Тајван, основачите на движењето „Црните животи се важни“, Ентони Фаучи, Сундар Пичаи, Ејми О Саливан, Габриел Унион и Двајана Вејд, Викендот и Меган Ти пастув.

Сепак, некои традиции не беа прекинати од непредвидливата 2020 година, па списанието Тајм го објави својот традиционален список на 100 највлијателни луѓе за оваа година. Во оваа пригода беа дизајнирани дури осум корици, во кои беа претседателот на Тајван Цаи Инг-вен, иницијаторите на движењето „Црните животи се важни“, Патрисе Кулорс, Опал Томети и Алисија Гарза, имунологот Ентони Фаучи, бизнисменот Сундар Пичаи, медицинската сестра Ејми О Саливан, оженетиот пар актерки Габриел Унион и кошаркарка Двајана Вејд и музичарите The Weekend и Megan Thee Stallion. На списокот со 100 највлијателни лица, меѓу другите, беа и музичарите Селена Гомез, Оjоџо Сива и Халси, кошаркарот Јанис Антетокомунпо и политичарите Нејтан Ло, Ангела Меркел и Џо Бајден, пренесува Танјуг.

За прв пат во живо на ТВ Веб-страницата „Тајм“ содржи и статии за сите луѓе кои се прогласени за највлијателни. Интересно е што текстовите не ги напишаа нивните новинари, туку гостите. Леонардо ди Каприо пишуваше за активистот на Амазон, Немонте Ненкимо, Камила Кабело за Џ. Балвин, Мери Џеј Блајџ за Џенифер Хадсон, Тејлор Свифт за Фиби Валер-Бриџ и Ким Кардашијан за Оjоџо Сиви. Списокот е претставен во живо на телевизија за прв пат откако постои.

Линк до целосната листа како и статиите за секој од “избраните” 100:

https://time.com/collection/100-most-influential-people-2020/?utm_source=twitter&utm_medium=social&utm_campaign=time100&utm_term=_&linkId=100251443

За авторот

Сподели