јуни 7, 2023

ФИЛИПЧЕ: СОСТОЈБАТА СО КОВИД-19 СЕ ВЛОШУВА

Венко Филипче

Состојбата со коронавирусот кај нас, како и насекаде во Европа и во многу земји во светот се влошува како завршува летото. Велика Британија, Франција, Шпанија, Чешка, Холандија се меѓу земјите кои се подготвуваат да имплементираат нов пакет рестриктивни мерки во обид да се спречи ширењето на коронавиурусот во овие земји.

Ова денеска на прес-конференција го истакна министерот за здравство Венко Филипче, кој рече дека британската Влада планира дури и воведување нов национален карантин.

– Шкотска упати предупредување до своите граѓани за тешки, но неопходни рестрикции. Во Израел тоа веќе е на сила, затворени се училишта, градинки и трговски центри. Франција исто така ги заострува мерките. Меѓудругото ќе бидат забранети дружења и посети меѓу домакинствата. Ова е нешто што го најавувавме неколку пати и посочувавме дека месец септември може да биде почеток на еден нов есенски бран, додаде Филипче.

За авторот

Сподели