јуни 6, 2023

Се зголемува бројот на казнети за неносење маска

Министерството за внатрешни работи(МВР) во текот на изминатото деноноќие регистрира 701 случај на прекршување на мерката за неносење лична заштита на лице.

Министерството за внатрешни работи апелира до граѓаните да ги почитуваат мерките и протоколите донесени од Владата со цел справување со ковид-19.

Мерката за носење маска или друга заштита на лицето важи за во затворен простор и на отворено каде што нема услови за држење растојание.

За авторот

Сподели