јуни 7, 2023

Осум починати, 144 нови позитивни на Ковид – 19

Во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 144 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-27, Куманово-11, Дебар-3, Штип-5, Прилеп-13, Тетово-13, Велес-4, Битола-5, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-8, Гевгелија-2, Струмица-15, Крива Паланка-1, Радовиш-8, Крушево-2, Кочани-13, Македонски Брод-1, Берово-2, Виница-1, Делчево-3, Кичево-2, Ресен-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени пациенти од: Скопје-22, Куманово-33, Штип-2, Прилеп-7, Тетово-2, Струга-1, Битола-4, Гостивар-1, Гевгелија-1, Струмица-1, Крива Паланка-3, Радовиш-1, Крушево-1, Кочани-4, Македонски Брод-1, Берово-2, Виница-1, Делчево-5, Свети Николе-2, Кичево-3.

Починати се 8 лица, еден пациент од Куманово (48г), еден од Штип (65г), двајца пациенти од Прилеп (62 и 83г), еден од Тетово (69г), еден од Струмица (39г), еден од Виница (63г) и еден пациент од Кичево (56г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 16417,  бројката на оздравени пациенти е 13732, на починати е 683, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2002. Денеска се регистрира еден контролен од вчерашните тестови, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

•Скопје 6488, активни 567

•Куманово 1655, активни 192

•Дебар 275, активни 40

•Штип 1227, активни 74

•Прилеп 594, активни 123

•Тетово 1348, активни 144

•Струга 639, активни 64

•Велес 300, активни 27

•Битола 264, активни 58

•Охрид 401, активни 48

•Кавадарци 212, активни 36

•Гостивар 890, активни 101

•Гевгелија 99, активни 57 (8 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 14 на Богданци и 12 се странски државјани)

•Струмица 157, активни 90

•Крива Паланка 91, активни 37

•Радовиш 64, активни 18

•Крушево 20, активни 3

•Кочани 233, активни 85

•Пробиштип 99, активни 19

•Демир Хисар 61, активни 2

•Македонски Брод 88, активни 9

•Пехчево 42, активни 21

•Берово 76, активни 20

•Валандово 14, активни 5

•Виница 97, активни 27

•Делчево 141, активни 73 (29 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

•Кратово 24, активни 4

•Свети Николе 312, активни 17

•Кичево 299, активни 28

•Ресен 158, активни 11

•Неготино 49, активни 2 (11 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1545 теста се преку: ИЈЗ-460, ЦЈЗ Скопје-56, Авицена-286,  Биотек-136, МАНУ -106, Жан Митрев (Филип Втори)-230, Систина со PCR метода -142, лабораторија Лаор –46, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-49, Инфективна клиника-2, ГАК-10, Синлаб-9, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 172.700 тестирања на ковид -19.  Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 75 пациенти. На кислородна поддршка се 42 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани  се  3 деца и 3 мајки позитивни на ковид-19, 6 деца и 6 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно хоспитализирани се 32 пациенти. На респираторна машина е 1 пациент.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 20, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 152, позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

•Чаир – 57

•Гази Баба – 73

•Аеродром – 84

•Карпош – 73

•Центар – 76

•Кисела Вода – 55

•Ѓорче Петров – 28

•Бутел – 32

•Шуто Оризари – 15

•Студеничани – 9

•Сарај – 18

•Арачиново – 9

•Илинден – 14

•Сопиште – 3

•Чучер Сандево – 4

•Петровец – 7

•Зелениково – 2

•Странец – 6

•Нераспределен-2

За авторот

Сподели