јуни 6, 2023

37 нови случаи на ковид-19, починати се 4 лица, 131 оздравени

Covid-19-1

Во последните 24 часа се направени 464 тестирања, а регистрирани се 37 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 20
 • Куманово 3
 • Штип 1
 • Тетово 3
 • Струга 2
 • Велес 1
 • Охрид 2
 • Гостивар 2
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 2

Починати се 4 лица, пациент од Виница (57г), двајца пациенти од Охрид (77г и 57г) и еден од Струга (74г). Од нив тројца се починати во, еден вон болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 131 оздравени пациенит од:

 • Скопје 41
 • Куманово 34
 • Штип 5
 • Прилеп 6
 • Тетово 13
 • Велес 1
 • Охрид 3
 • Кавадарци 1
 • Гостивар 6
 • Струмица 2
 • Кочани 2
 • Демир Хисар 1
 • Берово 1
 • Виница 4
 • Свети Николе 2
 • Кичево 8
 • Неготино 1

Досега во земјата се направени вкупно 166.356 тестирања на ковид-19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 15827, бројката на оздравени пациенти е 13315, на починати е 652, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 1860.

За авторот

Сподели