мај 28, 2023

ЗАЕВ: ВЕРУВАМ ДЕКА УТРЕ ЌЕ МОЖАМ ДА ГИ СООПШТАМ КАНДИДАТИТЕ ЗА ЗАМЕНИЦИ МИНИСТРИ

Постапката за утврдување на имињата на кандидатите за заменици министри е во тек, изјави денеска премиерот Зоран Заев при посетата на Куманово, каде присуствуваше на отворањето на нова индустриска зона.

– Јас сум подготвен утре-задутре да ги доставам имињата на предлозите за заменици министри до Собранието, а Собранието веројатно по 20 септември ќе го стави на дневен ред нивниот избор, истакна Заев.

Според него, услов за избор на замениците министри е Собранието да ги оформи своите помошни тела за да може да функционира, како и да се верификува мандатот на новата пратеничка која ќе го заземе местото на министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска. Тој соопшти и дека бил информиран оти пратеникот на ДУИ, Арбен Зибери, кој беше болен од Ковид-19, од изутринава е вратен на работа.

Одговарајќи на новинарско прашање, Заев потенцира дека во моментов не може да ги соопшти имињата на заменици теминистри, затоа што со коалициските партнери се уште ги нема утврдено сите кандидати.

– Се уште правам интервјуа со кандидатите, разговарам со нив како потенцијални заменици министри. Верувам дека ќе завршам до утре, за да можам да им ги соопштам на јавноста и да ги доставам до Парламентот, истакна премиерот Заев.

За авторот

Сподели