јуни 5, 2023

Мајкрософт: Руски хакери нападнаа системи на американските партии и компании

Американската компанија наведува дека руската воена разузнавачка единица неодамна се обиде да влезе во системот на 200 организации. Мајкрософт не процени кој странски противник претставува поголема закана за интегритетот на претседателските избори во САД во ноември.

Истата руска воена разузнавачка единица што ги хакираше американските демократи во 2016 година, неодамна се обиде да изврши сличен упад во компјутерскиот систем на повеќе од 200 организации, вклучително и политички партии и консултанти, објави Мајкрософт во четвртокот. Обидите се чини дека се дел од поширока кампања насочена пред изборите во САД и сродните групи, соопшти компанијата. „Она што го видовме е во согласност со претходните обрасци на напади кои не се насочени само кон кандидатите и персоналот на кампањата, туку и кон оние со кои се консултираат за клучни прашања“, напиша Том Барт, потпретседател на „Мајкрософт“, во блогот.

Повеќето обиди на инфилтрирање а руски, кинески и ирански агенти беа запрени од безбедносниот софтвер на Мајкрософт и беа известени целите, рече тој. Таа компанија не наведе дали некој можеби бил успешно хакиран и какви се последиците. Иако американските разузнавачки служби минатиот месец рекоа дека Русите го фаворизираат претседателот Доналд Трамп, а Кинезите го претпочитаат поранешниот потпретседател Бајден, демократски предизвикувач на Трамп, „Мајкрософт“ во четвртокот истакна дека кинеските државни хакери таргетирале „лица со висок профил поврзани со изборите“, вклучително и луѓе поврзани со кампањата на Бајден. Кина, сепак, претежно претставува закана заради шпионажа, додека Русија краде податоци и ги користи како оружје.

Модерна мечка (Fancy bear)

„Мајкрософт“ не процени кој странски противник претставува поголема закана за интегритетот на претседателските избори во САД во ноември. Консензусот на експертите за сајбер безбедност е дека руското мешање е најтешко. Високи претставници на администрацијата на Трамп го оспорија тоа, иако тие не понудија никакви докази. Соопштението на „Мајкрософт“ покажува дека руското воено разузнавање продолжува да ги извршува целите поврзани со изборите, неограничени од обвиненија од САД, санкции и други контрамерки, изјави Hон Хултквист, директор за разузнавачка анализа на водечката фирма за сајбер безбедност FireEye.

Руската служба интервенираше во предизборната кампања во 2016 година, во обид да му донесе корист на Трамп со хакирање на Демократскиот национален комитет и испраќање по пошта на Pон Подеста, менаџерката на кампањата Хилари Клинтон и ставање на срамен материјал на Интернет, откриле истражителите на Конгресот на САД и ФБИ. Истата единица на руската воена разузнавачка служба ГРУ, позната како „Модерна мечка“, за која Мајкрософт вели дека е извршител на тековната активност, исто така пред изборите во 2016 година успеа да влезе во базите на регистрација на гласачи во најмалку три сојузни држави во САД, иако нема докази дека се обиделе да се мешаат во гласањето. „Мајкрософт“, кој има увид во тоа, бидејќи неговиот софтвер е масовно присутен и е високо оценет како безбеден, не наведе дали американските официјални лица кои управуваат со системите за избори или гласање биле мета на државни хакери оваа година.Американските разузнавачки служби велат дека досега не виделе докази за тоа.

Ураганот Панда

„Мајкрософт“ соопшти дека во текот на минатата година ги забележал обидите на групата „Модерна мечка“ да навлезе во повеќе од 200 групи директно и индиректно поврзани со изборите во Америка. На мета беше и десноцентристичката Европска народна партија, најголемата група во Европскиот парламент. Портпарол на партијата изјави дека обидите за хакерство биле неуспешни. Цел беше и германскиот Маршалов фонд на САД, истражувачки центар. Портпарол рече дека нема докази за упад. „Мајкрософт“ не соопшти дали руски хакери се обиделе да влезат во кампањата на Бајден, но рече дека кинеските хакери од групата Ураган Панда во нивната земја „се чини индиректно и неуспешно“ ја насочиле кампањата на Бајден преку електронска пошта. Тимот на Бајден не го потврди ова, иако во изјавата рекоа дека е запознаена со извештајот на Мајкрософт. На блогот на директорот на „Мајкрософт“ се наведува дека во мај и јуни годинава, хакери од Иран, кои имаат поддршка од својата земја, безуспешно се обиделе да влезат во сметките на службениците на кампањата и администрацијата на Трамп. Во јуни, Гугл откри дека групата „Ураган Панда“ целела на вработените во кампањата на Трамп, додека ирански хакери се обидувале да влезат во сметките на кампањата на Бајден.

За авторот

Сподели