октомври 24, 2020

Протекоа снимки во кои Трамп признава дека ги лаже луѓето за корона вирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп отворено рече дека сака да ја минимизира заканата од ковид-19, истовремено признавајќи дека коронавирусот е опасен, покажува новата книга на новинарот Боб Вудвард. Осум недели пред претседателските избори, објавувањето на делови од оваа книга од истакнат новинар, кој ја обелодени аферата Вотергејт, предизвика остра реакција на демократскиот кандидат Бајден, кој предупреди дека станува збор за „предавство“ на американскиот народ.

Повеќе од 189 000 луѓе умреа во САД, Трамп признава дека намерно го намалил ризикот од корона

Во аудио-снимка објавена од Си-Ен-Ен уште во март, Трамп призна дека е свесен дека не само постарите луѓе умираат од коронавирус, туку и млади, и дека се појавија нови зачудувачки факти. „Отсекогаш сакав да го минимизирам тоа“, рече американскиот претседател потоа во телефонски разговор со Боб Вудвард на 19 март, што е ставен во книгата наречена Лутина. „И сега сакам да го минимизирам тоа затоа што не сакам да паничам“, додаде тој.

Неколку недели порано, на 7 февруари, тој му рече на истиот репортер дека ковид-19 е „смртоносна работа“. Поради неговото управување со пандемијата во која умреа повеќе од 189 000 луѓе во САД, Доналд Трамп се најде на мета на остри критики од неговите противници, како и од научниците и од некои републикански пратеници. Тој е обвинет за испраќање контрадикторни и нејасни пораки, но и дека не покажува симпатии за последиците предизвикани од вирусот. Во серија анкети, огромното мнозинство Американци остро ги осудија неговите постапки на тоа поле. Книгата, објавена на 5 септември, се базира на 18 интервјуа со Боб Вудвард помеѓу декември 2019 година и јули 2020 година снимени со согласност на Доналд Трамп.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •