јуни 5, 2023

Трамп падна на најновата листа на Форбс, Безос на врвот

Извршниот директор на Амазон, Џеф Безос, го задржа првото место на годишното рангирање на Форбс на 400 најбогати Американци.

Сподели
 
 
 
   

Претседателот на САД, Доналд Трамп, минатата година падна од 275-то место на 352-та позиција.

И покрај пандемијата на ковид- 19, на американските супербогати им оди подобро од кога било, пишува Форбс по повод 39-тата годишна ранг-листа на најбогати луѓе во САД, што беше објавена денес.

Вкупното богатство на 400 рангирани Американци оваа година е 3,2 билиони долари, што е зголемување за 8,0 проценти во споредба со претходната година и рекордно ниво во четири деценискиот мониторинг на Форбс за богатството на американските милијардери.

Безос, основачот и шеф на Амазон, остана во 2020 година, трета година по ред, на врвот на листата на најбогати Американци со богатство од 179 милијарди долари, пресметано врз основа на вредноста на акциите и курсот на 24 јули, што се зголеми за 57 проценти.

Форбс, сепак, оттогаш објави на крајот на август дека нето-вредноста на Безос достигна рекордни 200 милијарди долари и дека тој е првиот во историјата чие богатство го надминало тој праг.

Дури 25 богати лица се најдоа на ранг-листата оваа година во споредба со минатата година, од кои 10 од нив дури отпаднаа од списокот, делумно поради загубите што им ги нанесе пандемијата на коронавирусот, се вели во извештајот на официјалната веб-страница на Форбс.

Во исто време, на списокот се најдоа 18 „нови“ најбогати Американци, вклучувајќи ги: Ерик Хуан, извршен директор на Зум Видео Комуникации, чија нето вредност е 11 милијарди долари; Џим Кох, ко-основач и претседател на Бостонско пиво, со богатство од 2,6 милијарди долари; и најмладиот новодојденец Тревор Милтон (38), основач на компанијата Никола за производство на електрични и хибридни камиони напојувани од водород и електрична енергија.

Претседателот на САД, Доналд Трамп падна за 77 места на 352-то место, а неговата нето вредност падна на 2,5 милијарди долари од 3,1 милијарди минатата година, како резултат на падот на вредноста на неговите канцелариски згради, хотели и одморалишта поради пандемијата на „Ковид 19“.

За авторот

Сподели