мај 28, 2023

Новак Ѓоковиќ е само третиот дискфалификуван тенисер во “Опен” ерата

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ доби шокантна дисквалификација од УС Опен, откако со топче ја погоди линиската судијка по завршување на поен. Со овој непопуларен потег, Србинот стана само третиот тенисер кој е дисквалификуван во ерата на Опен турнирите.

Прв и незаборавен е легендарниот Џон Мекинро кој во 1990 година доби суспензија на Австралијан Опен. Американецот тогаш доби опомена за навреди и за кршење на рекетот, а не сакаше да сопре ниту по сугестиите од главниот судија. На крајот беше дисквалификуван, нема да го добие наградниот фонд од 250.000 американски долари, а покрај тоа на Ѓоковиќ нема да му бидат пресметани и бодовите од овој гранслем турнир.https://gamblingsyndication.com/gbl/mk/ekp-m.html

Десет години подоцна од Ролан Гарос беше исфрлен Штефан Кубек.

Пред Опен ерата, дисквалификација се случила во далечната 1963 година кога на Ролан Гарос е исфрлен од турнирот Шпанецот Вили Алварес.

За авторот

Сподели