септември 17, 2021

Германија: Нервен отров пронајден во примероците земени од Навални

Алексеј Навални

Германската влада објави дека нема сомнеж дека станува збор за нервен агенс кој датира уште од времето на Советскиот Сојуз. Поразително е што Алексеј Навални беше жртва на напад со хемиски нервен агенс во Русија, според германската влада.

Тестирањето на примероците земени од истакнатиот лидер на руската опозиција Алексеј Навални покажало присуство на нервниот агенс Новичок, кој потекнува од времето на Советскиот Сојуз, објави германската влада. Штефен Зајберт, портпарол на канцеларката Ангела Меркел, во изјавата во денес рече дека проверките во специјалната лабораторија на германската армија покажале, „без никакво сомневање, докази дека станува збор за хемиски нервен агенс од групата Новичок“. „Поразително е што Алексеј Навални беше жртва на напад со хемиски нервен агенс во Русија. „Германската влада остро го осудува овој напад“, рече Зајберт.

Портпаролот на рускиот претседател Дмитриј Песков изјави дека Русија не била информирана за резултатите од Германија и дека нема такви податоци, пренесува ТАСС. Напад со Скрипале Новичок, нервен агенс од воена класа, бил користен при труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Велика Британија. Навални, политичар и борец против корупција, кој е еден од најгласните критичари на рускиот претседател Владимир Путин, се разболел додека летал од Сибир кон Москва на 20 август и бил пренесен во болница во сибирскиот град Омск, откако авионот слетал во вонредна состојба. Подоцна бил пренесен во берлинската болница Шарита, каде минатата недела лекарите рекоа дека има индикации дека станува збор за труење. Зајберт рече дека германската влада ќе ги информира своите партнери во ЕУ и НАТО за резултатите од тестовите. Тој додаде дека Берлин ќе се консултира со своите партнери „за соодветен заеднички одговор“.

Сподели
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •