декември 7, 2022

Преглед на состојбата со Ковид – 19 во светот

Во Шпанија, националните рестриктивни мерки беа укинати на 21 јуни и сега 17 шпански регионални влади директно управуваат со ситуацијата. Досега, повеќе од 140.000 луѓе починале како резултат на КОВИД-19 во Соединетите држави.

Во Шпанија се регистрирани 4.581 нови случаи на коронавирус од минатиот петок, кога фокусот на КОВИД-19 се засили, особено во Каталонија, вклучувајќи ја Барселона и соседниот регион Арагон, соопшти денеска шпанското Министерство за здравство. Така, вкупниот број заразени е 264.835 од почетокот на пандемијата, соопшти Министерството. Во текот на изминатата недела регистрирани се девет смртни случаи, така што вкупниот број на смртни случаи е 28.422. „Избувнувањата се чини дека се поврзани со сезонски работници на фарми и во области каде (заштитните) мерки не се почитуваат, како што се големи семејни настани и ноќни клубови“, рече министерот за здравство Салвадор Ила на прес-конференција.

Укинати рестриктивните мерки во Шпанија

Националните рестриктивни мерки беа укинати на 21 јуни и сега 17 шпански регионални влади директно управуваат со ситуацијата. Оттогаш, избувнаа 201 жариште и бројот на новозаразените се зголеми за трипати од крајот на јуни до средината на јули, изјави Марија Хозе Сиера, заменик-шеф на Центарот за здравствени услуги и итни случаи, на прес-конференција. Најголем фокус е Барселона, каде што властите во Каталонија побараа од граѓаните да останат дома освен кога тоа е апсолутно неопходно, но тоа не е задолжително.

Најмногу жртви имаат САД

Повеќе од 600.000 смртни случаи поврзани со КОВИД-19 се регистрирани ширум светот. Со 140.474 смртни случаи од оваа болест, САД сè уште имаат најмногу смртни случаи, а потоа следат Бразил со 79.488, Велика Британија со 45.273, Мексико со 39.184 и Италија со 35.042 смртни случаи. Во Мексико, бројот на заразени со вирусот се искачи на 344.224, а бројот на смртни случаи на 39.184. Со 13.187 потврдени мртви, Перу во неделата ја премина 13.000 жртват на КОВИД-19, соопшти Министерството за здравство пред отворањето на рестораните, како дел од постепеното олеснување на мерките.

Нови 6.000 заразени во Русија

Русија потврди во понеделникот скоро 6.000 нови случаи. Со 5.940 нови случаи во понеделникот, вкупниот број заразени во Русија достигна 777.486, што е четврта најголема бројка во светот; бројот на смртни случаи е 12.427.

Јужна Африка е најтешко погодена од сите африкански земји, преминувајќи ја бројката од 5.000 жртви, со потврдени 5,033 жртви, според официјалните бројки објавени во неделата. Повеќе од 100.000 луѓе се приведени во Зимбабве за кршење на мерките за изолација во сила од крајот на март, соопшти полицијата.

Загриженост во Хонг Конг

Хонг Конг се наоѓа во „критична“ епидемиска состојба, рече претседателот Кери Лам, бидејќи поранешната британска колонија запиша повеќе од 100 нови инфекции за 24 часа. Тој полуавтономен регион на Кина, со население од околу 7,5 милиони, првично имаше добри резултати во спречување на ширењето на коронавирусот, но бројот на заразените почна да расте во последните неколку недели, а лекарите тешко можат да идентификуваат ланци на пренос.

Планот за закрепнување на Европската унија од последиците од пандемијата е во фокусот на дискусиите и поделбите на самитот во Брисел, кој е продолжува веќе четврти ден. Продолжувањето на тешките преговори е закажано за 16 часот во понеделник.

Стотици луѓе во Бразил во неделата изразија поддршка за бразилскиот претседател Болсонаро, „ковидоскептик“ кој е во карантин затоа што заболе од вирусот корона.

Казна за неносење маска

Во Франција се изрекува казна од 136 евра за неносење маска во затворен простор во јавноста од понеделникот. Пред четири месеци властите ја сметаа маската „излишна“ за лица кои не се болни, а денес ставот се смени и маската е задолжителна за сите на затворени јавни места како што се продавници, јавни институции, банки …

Турција објави дека повторно ќе ги откаже летовите кон Иран и Авганистан, две земји кои се сериозно погодени од пандемијата.

Флорида и Тексас

Американската држава Флорида извести 12.000 нови случаи на вирусот на корона во неделата, петти ден по ред бројот на регистрирани ново заразени граѓани надминува 10.000. Досега повеќе од 140.000 луѓе починале во САД како резултат на КОВИД-19. Флорида и Тексас, како и другите јужни или западни држави, од ден на ден бележат сè повеќе нови случаи. Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп изјави дека државата соодветно се справува со пандемијата на вирусот корона.

Трамп: Вирусот ќе исчезне

„Има помали и поголеми жаришта низ целата земја. Изгледа дека Флорида станува жариште, но предметот ќе биде под контрола“, рече тој, повторувајќи го своето тврдење дека вирусот „ќе исчезне“. „Конечно ќе бидам во право. Вирусот ќе замине и ќе биде како што треба“, рече Трамп. САД, според универзитетот Џон Хопкинс, во неделата имаа 3,7 милиони заразени граѓани, што приближно одговара на збирот на заразените во трите најпогодени земји по Соединетите држави – Бразил, Индија и Русија.

Бројот на заразени во Германија расте

Во Германија, бројот на потврдени случаи на инфекција со коронавирус се зголеми за 249, на вкупно 201.823, според податоците објавени во понеделникот од Институтот „Роберт Кох“ (РКИ). Покрај зголемувањето на случаи на инфекција, податоците на РКИ покажуваат и зголемување на бројот на смртни случаи во Германија, за два, на вкупно 9.086.

Австралиската држава Викторија во понеделникот забележа 275 нови случаи и еден смртен случај, во споредба со 363 ново заразени претходниот ден. Инциденцата на коронавирус во оваа држава се зголеми во јули, главно во градот Мелбурн, поради што беше воведен комплетен шестнеделен карантин.

Сподели