декември 6, 2022

Ова е автомобилот од кој се плашат БМВ и Мерцедес

Големото ривалство на германските премиум производители им овозможи да се издигнат над другите ривали. Сега некој сака да се истакне понатаму.

Претпоставивте, тоа е Ауди кој ја предводи групата VW во електричната понуда каде е-тронот ГТ треба да ја преземе улогата на носител на знамето. Портформата и технологијата на Порше се доволна причина да веруваат во успех, но тоа не е сè.

Британскиот Autocar открива дека во 2024 година на сцената ќе излезе A9 e-tron, автомобил што треба да одговара на електричниот Jaguar XJ, BMW i7, но и Mercedes EQS. Најсовремена технологија, 5G конекција, најнапредниот електричен погон и најнапредните автономни системи за возење ќе го направат А9 цивилизацискиот лидер во копнениот транспорт, веруваат навивачите на Ауди. Ако ги поставиме работите на земја, останува името на шифрата Е6 и индикација дека ќе има купе форма, моделирана на А7, но во пакет што нуди удобност на поголем A8.

Проектот за развој е означен како Артемис и го води поранешниот шеф на Ауди Моторспор, Алекс Хитзингер. Доаѓа нова електрична платформа, а Порше ќе биде првиот што ќе ја користи, почнувајќи од 2022 година. Да речеме дека VW Групацијата планира да има дури 75 електрични модели во својот опсег до крајот на деценијата.

Сподели