декември 8, 2022

241 нови случаи на ковид-19, 8 починати

Во последните 24 часа се направени 1700 тестирања, а регистрирани се 241 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 73
 • Куманово 10
 • Дебар 1
 • Штип 60
 • Прилеп 5
 • Тетово 32
 • Струга 3
 • Велес 1
 • Битола 3
 • Охрид 2
 • Гостивар 14
 • Гевгелија 6
 • Струмица 4
 • Крива Паланка 3
 • Радовиш 3
 • Крушево 1
 • Кочани 8
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 2
 • Виница 1
 • Кратово 1
 • Свети Николе 5
 • Кичево 2

Починати се 8 лица, по двајца пациенти од Скопје, Тетово и Струга, еден пациент од Гостивар и еден од Струмица.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 51 оздравени лица.

 • Скопје 40
 • Битола 1
 • Пробиштип 1
 • Демир Хисар 1
 • Кичево 1
 • Ресен 7

Досега во Македонија се направени вкупно 84916 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Република Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 9026, бројката на оздравени пациенти е 4727, на починати е 414, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3885.

Сподели