ноември 27, 2022

198 нови случаи на ковид-19, четворица починати, 97 оздравени

pcr

Во последните 24 часа се направени 1382 тестирања, а регистрирани се 198 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 83
 • Куманово 12
 • Дебар 1
 • Штип 21
 • Прилеп 2
 • Тетово 9
 • Струга 3
 • Велес 2
 • Битола 11
 • Охрид 3
 • Гостивар 10
 • Радовиш 7
 • Кочани 1
 • Пробиштип 2
 • Демир Хисар 3
 • Свети Николе 27
 • Кичево 1

Починати се 4 лица, еден пациент од Скопје, двајца од Прилеп и еден од Тетово.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 97 оздравени лица.

 • Скопје 71
 • Штип 7
 • Тетово 12
 • Велес 1
 • Битола 1
 • Кочани 1
 • Пробиштип 1
 • Кичево 1
 • Ресен 2

Досега во земјата се направени вкупно 80774 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 8530, бројката на оздравени пациенти е 4565, на починати е 393, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3572.

Сподели