ноември 27, 2022

САД повторно се затвораат поради корона вирусот

Американскиот претседател Доналд Трамп се фокусираше на реизбор во Белата куќа, додека локалните и државните лидери истовремено се борат со коронавирусот во нивните држави. Имено, Трамп нареди повторно отворање на Соединетите држави, а со тоа и на американската економија, но тоа наскоро доведе до ширење на коронавирусот и ги направи Соединетите држави најголемото жариште на коронавирусот.

Затоа, локалните и државните лидери сега се свртуваат кон повторно затворање на нивните заедници и држави. Си-Ен-Ен пишува дека Трамп решил да ја отвори земјата додека се преполнуваат болниците.

Рекорден број случаи и сè повеќе мерки

Бројот на случаи во САД е 60.000 на ден, така што државните лидери немаат многу избор освен построги мерки против упатствата на претседателот. Во Тексас, градоначалникот на Хјустон Силвестер Тарнер предложи затвор оддве недели за кршење на мерките, а неколку дена порано, републиканскиот гувернер на таа држава Грег Абот побара построги мерки и нареди задолжително носење маски. Западна Вирџинија неодамна затвори кафулиња и барови, во Калифорнија беа затворени сите ресторани без тераси, винарии, кина, зоолошки градини, музеи и кафулиња. Лос Анџелес и Сан Диего веќе објавија дека децата во новата учебна година ќе следат настава од дома. Орегон забрани собирање на повеќе од 10 лица по алармантно зголемување на бројот на случаи. KFC во Флорида, Тексас, Оклахома и Калифорнија им наложи на рестораните да ја затворат опцијата за ручек во ресторанот и да станат достапни само за носење. Во меѓувреме, повеќето случаи беа регистрирани за еден ден во Флорида, отколку вкупно во осум американски држави.

Главниот американски епидемиолог: Ние не сме целосно затворени

За пандемијата зборуваше и главниот американски епидемиолог Ентони Фаучи, кој рече дека брзото отворање на земјата довело до зголемување на случаите. „Јасно е, и знаеме дека во голем број други земји, ако физички се одделувате, до тој степен што вирусот не може да се шири… Знаеме дека можеме да го постигнеме тоа со исклучување“, рече тој. „Не се затворивме целосно, бројот на случаи расте, така што почна да паѓа, а потоа стагнавме на прилично високо ниво од околу 20,000 случаи на ден. И затоа сега, откако се отворивме, гледаме вакви броеви, во Калифорнија, Аризона, Тексас, Флорида “, рече тој.

Њујорк и Масачусетс научија тешка лекција

Постојат неколку светли точки, а тоа се Њујорк и Масачусетс, кои научија тешки лекции, пишува Си-Ен-Ен. Во Њујорк за прв пат по месеци нема смртни случаи од коронавирус, објави градоначалникот Бил де Бласио. Во меѓувреме, Масачусетс соопшти дека нивните седумдневни просечни позитивни тестови паднале на 1,7 проценти од 94 проценти во средината на април.

Трамп ја врти својата приказна

Трамп отвори градови и држави во САД, иако некои од нив веќе се затвораат. Тој тврдеше дека Соединетите држави се соочуваат со транзиција, а ограничувањата што ги крена, доведоа до заживување на бизнисите во големите градови, што пак доведе до пад на невработеноста. Но, сето тоа би можело да се промени ако ширењето на вирусот продолжи, бидејќи не постои гаранција дека вирусот нема да се врати дури и во градовите каде што сега ситуацијата е подобра, како Њујорк или во држави како Масачусетс. Но, Си-Ен-Ен пишува дека не му е важно на Трамп затоа што е фиксиран на она што му е лично важно. Тој неодамна бараше сите деца да се вратат на училиште, иако не постои план како да се осигура нивното враќање. Тој тогаш рече дека неговите политички непријатели не сакаат децата да се вратат во училиштата за да му наштетат.

„Мислам дека мислат дека ќе направат подобро ако ги остават училиштата затворени за време на изборите. Мислам дека искрено, нема да им помогне, но тоа е лошо за земјата. Така е добро за нив “, рече тој.

Сподели