декември 8, 2022

Папата Франциск е повреден од одлуката на Турција за Св. Софија

Папата Франциск денеска изјави дека е повреден од одлуката на Турција музејот Аја Софија да стане џамија и го осуди овој потег.

– Моите мисли одат во Истанбул. Мислам на Аја ПапаСофија и многу сум повреден, рече папата за време на неделната молитва на плоштадот Свети Петар во Ватикан.

Како што најави турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, Аја Софија како џамија ќе биде „отворена“ со џума (петочна молитва) на 24 јули.

Сподели