ноември 27, 2022

Интервју на Груевски за германски весник

Поранешниот македонски премиер Никола Груевсски се надева на правда, по обвинувањата со кои се соочи во поранешната татковина, но неа планира да ја бара во Стразбур, пред Европскиот суд на правдата, а не пред македонските судови. Со политика веќе нема намера да се занимава, вели  Груевски за Франкфуртер Алгемајне цајтунг.

Груевски објаснува дека повеќе не ја следи меѓународната политика толку многу. За време на едноипол годишниот престој во Будимпешта, научил и малку унгарски, но со премиерот Виктор Орбан се сретнал само еднаш. 

Уште додека бил пратеник, тврди Груевски за ФАЦ, преку посредници му било нудено да гласа за Преспанскиот договор во замена за ослободување од кривичен прогон или намалување на казната. Тие посредници му биле директно испраќани од ексшефицата на СЈО Катица Јанева и од тогашниот премиер.

Кога новинарот на ФАЦ, Михаел Мартенс, откако избега Груевски, разговарал со него во хотел во центарот на Будимпешта, тој објаснил дека побегнал од земјата поради страв за сопствениот живот. ФАЦ пишува дека таквиот страв е логичен затоа што двајца други поранешни министри од владата на Груевски биле нападнати од „Албанци“ додека биле во затвор. 

Сподели