декември 8, 2022

Горивата од полноќ повторно поскапуваат

Малопродажбата на горивата од полноќ се зголемуваат за половина до еден денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). 

За половина денар ќе биде повисока цената на бензинот Еуросупер 95 и екстра лесното масло за домаќинство, додека за еден денар ќе биде повисока цената на Еуросупер 98 и Дизелот.

Според тоа, цената на Еуросупер 95 ќе изнесува 63,5 денари од литар, на Еуросупер 98 е 61,5. Дизелот ќе чини 53,5 денари, а на црвената нафта за загревање е 53 денари.

Со одлуката на РКЕ за 0,605 денари за килограм се зголемува и малопродажната цена на мазутот М-1 НС и ќе чини 26,585 денари за килограм.

Сподели