декември 6, 2022

Војна во Белград (Видео)

Протестите започнаа околу 18 часот во средата, а станаа насилни непосредно по 20 часот кога групи екстремни демонстранти започнаа да фрлаат факели, шишиња и лименки кон полицајците распоредени пред скалите и околу зградата на српскиот парламент. Полициските вооружени сили со камиони однеле стотици демонстранти. На Булеварот, неколку илјади демонстранти се соочија со силни полициски сили и кордони, дополнително зајакнати со возилата „Хамер“, туркајќи ги кон страничните улици. На улицата „Крал Милан“, полицијата го блокираше сообраќајот недалеку од зградата каде што е канцеларијата на Претседателот на Србија, распоредувајќи кордони во двата правци, дополнително придружувајќи ги со џипови.

Снимки од екстремна полициска бруталност

На улицата „Крал Милан“, една од централните градски улици, беше снимено видео со екстремна полициска бруталност, на кое се прикажани полицајци наизменично тепајќи демонстранти со палки и нозе, иако тие ањ веќе легнати на земја.

Најмалку 10 полицајци повредени

Стефановиќ рече дека најмалку 10 полицајци се повредени за време на конфликтот во средата вечерта, еден од нив сериозно, затоа што и двете нозе му биле скршени откако бил турнат по скали. „Можете да замислите колку беа тешки минутите во кои (полицијата) претрпе обид за линч само поради тоа што некој сака да дојде на власт против волјата на народот“, рече Стефановиќ пред новинарите. „Демонстрантите фрлија солзавец кон полицијата, има снимки. Ужасни работи. Претседателот на Србија рече дека насилството нема да победи. Засега нема доверливи податоци за тоа колкумина се повредени од обете страни и колку демонстранти беа уапсени.

Сподели