декември 2, 2022

Авион на Ryanair принудно слета во Солун

Авион на Ryanair на лет од Берлин кон Атина со 164 патници и членови на екипажот беше принуден да слета на аеродромот во Солун во петокот, објавија грчките власти. Пилотите испратиле сигнал за вознемиреност и побарале дозвола за принудно слетување додека летале над регионот на Халкидики, соопшти Министерството за цивилна заштита. Екипажот го пријавил пожарот, но портпарол на „Рајанер“ го негирал истото. Министерството соопшти дека екипажот го пријавил пожарот, но портпарол на „Рајанер“ соопшти дека станува збор за „неидентификуван мирис во кокпитот и кабината“ и дека нема пожар. Активирани се протоколи за итни случаи и авионот слетал безбедно на аеродромот во Солун каде се оддалечиле патниците и екипажот. Рајанар им се извини на патниците кои се качија на друг авион за Атина во рок од два часа.

Сподели