декември 2, 2022

Почнува судењето на Саудијците за убиството на новинарот Кашоги

Судот во Истанбул денес го почнува судењето во отсуство на дваесет Саудијци обвинети за улога во убиството на американскиот новинар и дисидент Џамал Кашоги во саудискиот конзулат за 2018 година во Истанбул.

Сподели
 
 
 
   

Според обвинението, Ахмед ал Асири, поранешен заменик началник на саудиската разузнавачка служба, и Сауд ал-Кахтани, поранешен советник на престолонаследникот Мухамед бин Салман, се обвинети за „поттикнување планирано убиство со монструозна намера“.

Кашоги беше убиен во конзулатот во Истанбул на 2 октомври 2018 година. Тој дошол во конзулатот за да ги добие потребните документи за да се ожени со својата турска свршеница Хатиџе Ченгиз, која го чекала пред конзулатот.

Осумнаесет други лица се обвинети за убиство со „монструозна намера и тортура“.

Кашоги, критичар на саудискиот престолонаследник Мохамед бин Салман и колумнист на Вашингтон пост, бил задавен во конзулатот, а неговото тело последователно било распарчено, вели обвинението, до кое дошла германската агенција Дпа.

Обвинителот бара доживотен затвор за сите обвинети, што е највисока можна казна во Турција од укинувањето на смртната казна во 2002 година.

Сведок на обвинителството ќе биде и свршеницата на убиениот, Хатиџе Ченгиз, како и Агнес Каламард, специјалниот известувач на ООН за вонсудски егзекуции што ја испитуваше смртта на Кашоги.

Ријад во декември објави дека пет лица биле осудени на смрт за убиство по тајното судење.

Синовите на Кашоги рекоа дека им простуваат на убијците.

Судскиот процес во Истанбул „претставува најдобра надеж за правда“ за Кашоги „по бесрамното неизвршување на правдата во саудиските судови“, рече Ерол Ондероглу, турскиот претставник на организацијата за надзор на слободата на медиумите „Репортери без граници “.

Сподели