декември 8, 2022

Пандемијата со ковид-19 во Македонија комплетно надвор од контрола: 15 починаа, 173 нови случаи

корона вирус

Во последните 24 часа се направени 1653 тестирања, а регистрирани се 173 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 75
 • Куманово 9
 • Дебар 6
 • Штип 8
 • Прилеп 6
 • Тетово 9
 • Струга 14
 • Велес 3
 • Охрид 10
 • Кавадарци 3
 • Гостивар 7
 • Гевгелија 2
 • Струмица 1
 • Крушево 1
 • Кочани 4
 • Пробиштип 1
 • Берово 1
 • Валандово 1
 • Свети Николе 6
 • Кичево 3
 • Ресен 3

Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 150 оздравени пациенти.

 • Скопје 105
 • Куманово 1
 • Штип 7
 • Тетово 12
 • Струга 10
 • Велес 1
 • Охрид 4
 • Гостивар 1
 • Струмица 1
 • Кочани 5
 • Пробиштип 1
 • Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 63.383 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6625, бројката на оздравени пациенти е 2748, на починати е 321, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3556.

Сподели