ноември 26, 2022

120 нови случаи на ковид-19, четворица починаа

корона вирус

Во последните 24 часа се направени 954 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во:

-Скопје 64
-Куманово 4
-Дебар 4
-Штип 2
-Прилеп 2
-Тетово 14
-Струга 5
-Битола 3
-Охрид 7
-Гостивар 2
-Македонски Брод 1
-Свети Николе 2
-Кичево 5
-Ресен 5

Во ГОБ „8 септември“ починати се 4 лица од Скопје на возраст од 51, 56, 58 и 67 години.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 123 оздравени пациенти од:

-Скопје 17
-Куманово 92
-Штип 2
-Прилеп 1
-Тетово 4
-Велес 1
-Кичево 1
-Ресен 5

Досега во земјата се направени вкупно 61.727 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6454, бројката на оздравени пациенти е 2598, на починати е 306, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3550.

Сподели