ноември 28, 2022

126 нови случаи на ковид-19, 4 лица починаа

pcr

Во последните 24 часа се направени 1140 тестирања, а регистрирани се 126 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 66
 • Куманово 6
 • Штип 15
 • Прилеп 3
 • Тетово 19
 • Струга 2
 • Велес 2
 • Битола 1
 • Кавадарци 4
 • Гостивар 2
 • Пробиштип 2
 • Свети Николе 1
 • Ресен 3

Починати се 4 лица, по еден пациент од Скопје, Прилеп, Тетово и Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 48 оздравени пациенти.

 • Скопје 43
 • Штип 1
 • Битола 1
 • Ресен 3

Досега во земјата се направени вкупно 60.773 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 6334, бројката на оздравени пациенти е 2475, на починати е 302, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3557.

Сподели