мај 19, 2022

Новиот Audi Q5

Спортско урбаните возила дефинитивно го презедоа пазарот и кога станува збор за луксузни компактни модели, во кои што Q5 на Audi е на врвот.

Пред летното затишје Ауди излезе со уште еден атрактивен модел. Q5 не треба конкретно да се опишува, доволно е да се каже дека изгледот е во согласност со новите членови на првата постава, и истото важи и во однос на технологијата.

Со должина од 4,68 метри, редизајнираниот Q5 сега е 19 мм подолг поради новите браници, додека ширината (1,89 м) и висината (1,66 м) останаа непроменети.

Првиот знак е новата стандардна LED светилка, предна и задна, а за прв пат (по избор) се нуди OLED технологија. Предната решетка е исто така променета, а со тоа и големината дифузорот на задниот дел.

Сето ова важи за основниот модел, но и за приклучокот-хибрид од една страна и спортскиот SQ5 од друга страна. Исто така, понудени се и нови бои, меѓу кои нијанса на зелена боја што е особено интересна.

Внатре, доминантниот дигитален кокпит е придружуван од 10,1-инчен MMI дисплеј со новиот MIB 3 мултимедија. Способноста за мрежно поврзување со мобилни уреди е поддржана како што се очекува. Клиентите на Q5 можат да избираат помеѓу три внатрешни дизајни: базичен, избор на ентериер и внатрешна линија S. Новата комбинација на ентериер вклучува кожен тапацир, ореово дрво, но и моќен аудио систем Олуфсен со 705 W со 19 звучници , што се наплатува дополнително.

Сподели