декември 8, 2022

Епидемијата во Република Македонија никако да спласне: 136 нови случаи на ковид-19, 8 починати

pcr

Во последните 24 часа се направени 1208 тестирања, а регистрирани се 136 нови случаи на ковид-19.

 • Скопје 80
 • Куманово 6
 • Штип 1
 • Прилеп 3
 • Тетово 24
 • Струга 1
 • Велес 3
 • Охрид 5
 • Гостивар 4
 • Струмица 1
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 1
 • Кичево 1
 • Ресен 4
 • Неготино 1

Починати се 8 лица, двајца пациенти од Скопје, двајца од Куманово, двајца пациенти од Тетово, еден од Велес и еден пациент од Кичево.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 43 оздравени пациенти.

 • Скопје 26
 • Штип 1
 • Прилеп 1
 • Тетово 6
 • Велес 4
 • Гостивар 2
 • Кочани 1
 • Пробиштип 1
 • Кратово 1

Досега во Македонија се направени вкупно 54.456 тестирања на ковид-19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Република Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 5445, бројката на оздравени пациенти е 2091, на починати е 259, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3095.

Сподели