мај 19, 2022

Бугарија ја продолжи вонредната состојба

Saint Aleksandar Nevski Cathedral, Sofia, Bulgaria

Бугарската влада донесе одлука да ја продолжи вонредната состојба до 15 јули поради новиот бран коронавирус и зголемувањето на бројот на новозаразени, соопшти денеска бугарскиот министер за здравство, Кирил Ананиев.

Бугарија неодамна ги олесни рестриктивните мерки, но минатата недела, поради 606 нови случаи, најголемото неделно зголемување на бројот на заразени лица од почетокот на епидемијата, одлучи да ја продолжи вонредната состојба до 15 јули.

Во последните 24 часа во Бугарија се регистрирани нови 130 случаи, со што вкупниот број на заболени е 4.114, а 208 лица починале.

Сподели