јуни 21, 2021

Борисов повикан на сослушување во бугарското обвинителство – коцкање, обид за убиство, изнуда на пари

Бугарскиот премиер Бојко Борисов, министерот за финансии Владислав Горанов и пратеничката Менда Стојанова се сослушани во врска со истрагата против сопственик на ланец на казина, кој е во бегство.

Сподели
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
Бојко Борисов

Полицијата го товари Васил Божков за изнудување пари, соопшти Обвинителството.

Божков, кој важеше за еден од најбогатите Бугари со средства во вредност од 1,5 до три милијарди евра (меѓу 750.000.000 и 1,5 милијарди евра), ја загуби својата коцкарска империја на почетокот на 2020 година кога парламентот забрани приватни лотарии и кога беше обвинет за проневера на повеќе од 700 милиони давачки (350 милиони евра) од коцкање, перење пари, изнуда, мито.

Тој е исто така обвинет за убиство, обид за убиство, обид за силување и нелегално поседување културни предмети, јави БТА.

Божков избега од Бугарија пред да биде распишана потерницата и во моментов е во Обединетите Арапски Емирати, каде Бугарија бара негово екстрадирање.

Во серијата објавувања што Божков ги објави на својот Фејсбук во мај, тој изјави дека Борисов и Горанов побарале од него да им плаќа 20 проценти од нивниот приход, кога се обидел да продаде половина од својот коцкарски бизнис на чешка компанија за милијарда лева (500 милиони евра).

Тој изјави дека Борисов и министерот за финансии, кога слушнале за тоа, се обиделе да го принудат да го пренесат мнозинскиот удел на компанијата на лицето што го назначиле и дека го нападнале неговиот бизнис кога тој одбил да го стори тоа.

Божков изјави дека за сето тоа тој официјално го известил Обвинителството и главниот обвинител Иван Гешев, а според наводниот извештај, Божков му платил на Борисов 60 милиони лева меѓу 2017 и крајот на 2019 година, како и на министерот за финансии затоа што тие побарале од него.

Во соопштението од Обвинителството се наведува дека специјалното обвинителство ја задолжило Државната агенција за национална безбедност да провери зошто „Уникредит банка” не ја известила Дирекцијата за финансиско разузнавање кога се процесирале плаќања во износ поголем од 30.000 лева (15.000 евра), како што налага Законот за перење пари.

Сподели
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •