декември 2, 2022

101 новозаразени со ковид-19, 5 лица починаа

Во последните 24 часа се направени 776 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај на ковид-19.

 • Скопје 57
 • Куманово 13
 • Дебар 1
 • Штип 3
 • Тетово 19
 • Струга 1
 • Велес 1
 • Битола 2
 • Охрид 1
 • Гостивар 1
 • Ресен 2

Починати се 5 лица, еден од Скопје, двајца пациенти од Куманово, еден пациент од Струга и еден од Гостивар.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 22 оздравени пациенти.

 • Скопје 11
 • Тетово 10
 • Велес 1

Досега во земјата се направени вкупно 51.160 тестирања на ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Република Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 5106, бројката на оздравени пациенти е 1926, на починати е 238, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2942.

Сподели