декември 1, 2022

Терористички напад во Ридинг, Велика Британија

Три лица се убиени, а тројца се тешко ранети откако вчера маж со нож ги нападнал во парк во градот Ридинг во близина на Лондон, соопшти британската полиција.

Мотивот на сторителот засега е нејасен. Британските медиуми претходно објавија дека можно е да се работи за терористички акт. Според британската новинска агенција ПА, за уапсениот човек се вели дека е Либиец.

Сподели