октомври 23, 2021

Ковид-19: 164 нови случаи и двајца починати

FB_IMG_1591965224946

Во последните 24 часа се направени 1045 тестирања, а регистрирани се 164 нови случаи на ковид-19 во:

 • Скопје 85
 • Куманово 24
 • Дебар 3
 • Штип 5
 • Прилеп 3
 • Тетово 18
 • Струга 5
 • Охрид 9
 • Гостивар 2
 • Гевгелија 1
 • Крива Паланка 1
 • Кочани 1
 • Македонски Брод 1
 • Валандово 1
 • Свети Николе 2
 • Ресен 2
 • Неготино 1

Починати се две лица од Скопје и Тетово.
Во ГОБ „8 септември“ почина пациентка од Скопје (53г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 2 јуни и потврдена позитивна по приемот. Во болницата во Тетово почина пациентка (60г) хоспитализирана како сомнителна на ковид на 9 јуни.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 93 пациенти. На кислородна поддршка се 44 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.
До утрово, во ГОБ „8 Септември“ примени се 16 нови, а вкупно хоспитализирани 60 пациенти. На респираторна машина се 10, a со потешка клиничка слика се уште 11 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 25 пациенти, а на домашно лекување преку болницата се следат 2 пациенти. Во болницата во Штип се хоспитализирани 23 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово и Прилеп се хоспитализирани 31 пациент – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 12 оздравени пациенти, во:

Скопје 3
Прилеп 6
Струга 1
Велес 1
Виница 1

Досега во Република Македонија се направени вкупно 41.049 тестирања на ковид -19. Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

Сподели
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •